A vízipipázás egy közösségi hobbi, mely a dohányzás egy kulturált, igényes és hagyományként őrzött szokása.

Kerámia tisztítása

  • , Hozzászólás ID: #69408
    sYska
    Adminisztrátor
    sYska
    • Hozzászólás: 10312

    Kerámiára ugyebár ráég a dohány és elég nehezen lehet levakarni. Most azon vacakolok, hogy egy tisztítókeverékbe áztattam a kerámiáim:

    – citromlé, Spéci vízipipa mosószer, sima mosogatószer

    Brutális lett. 😀

    , Hozzászólás ID: #136693
    wakummaci
    Felhasználó
    wakummaci
    • Hozzászólás: 2189

    Szerintem a legjobb módszer az, ha főzöd az egészet, majd levakarod a meggyengült lerakódást, nem tudom ehhez mennyire jó a citromlé :/.

    , Hozzászólás ID: #136694
    sYska
    Adminisztrátor
    sYska
    • Hozzászólás: 10312
    wakummaci írta korábban:
    Szerintem a legjobb módszer az, ha főzöd az egészet, majd levakarod a meggyengült lerakódást, nem tudom ehhez mennyire jó a citromlé :/.

    Citromlé azért kell, hogy lemarja a citromsav a szag/íz anyagokat a máz felületéről.

    , Hozzászólás ID: #136695
    akoska60
    Felhasználó
    Akoska60
    • Hozzászólás: 4255

    Eddig nagyon jól bevállt:

    Pipázás után a kerámiából etávolítjuk a maradványokat, utána meleg vízben áztatjuk kb 1-2 órát, majd a dörzsölős mosogató szivaccsal és mosogatószerrel tisztára sútoljuk.

    Az esetleges makacsabb szennyeződést óvatosan tompa végű késsel-nehogy a mázat felsértsük-lekaparjuk.

    Ez nekünk eddig nagyon jól működik, javaslom mindenkinek.

    , Hozzászólás ID: #136696
    gabor
    Felhasználó
    Gábor
    • Hozzászólás: 1403
    akoska60 írta korábban:
    Eddig nagyon jól bevállt:

    Pipázás után a kerámiából etávolítjuk a maradványokat, utána meleg vízben áztatjuk kb 1-2 órát, majd a dörzsölős mosogató szivaccsal és mosogatószerrel tisztára sútoljuk.

    Az esetleges makacsabb szennyeződést óvatosan tompa végű késsel-nehogy a mázat felsértsük-lekaparjuk.

    Ez nekünk eddig nagyon jól működik, javaslom mindenkinek.

    Viszont ezt a főzős módszert kipróbáljuk. A tisztítókeverék magában nem használ semmit.

    , Hozzászólás ID: #136697
    stereo
    Felhasználó
    Stereo
    • Hozzászólás: 456

    Én is úgy csinálom, ahogy Ákos írta, annyi különbséggel hogy én nem esek neki késsel. Nagyon pici kis fekete réteg szokott fennt maradni, de a fekete vortexemen meg sem látszik. 😀

    , Hozzászólás ID: #136698
    akoska60
    Felhasználó
    Akoska60
    • Hozzászólás: 4255
    Stereo írta korábban:
    Én is úgy csinálom, ahogy Ákos írta, annyi különbséggel hogy én nem esek neki késsel. Nagyon pici kis fekete réteg szokott fennt maradni, de a fekete vortexemen meg sem látszik. 😀

    Nem szoktam “nekiesni” 😀 .

    Azért írtam a tompa végű kést, és óvatosan.

    Nagyon vigyázok, hogy ne karcoljam a kerámiát, és ezt a műveletet, csak a nagyon makacs szennyeződések esetében alkalmazom.

    , Hozzászólás ID: #136699
    wakummaci
    Felhasználó
    wakummaci
    • Hozzászólás: 2189

    Igen, a szag/ízt kiszedheti a kerámiából, de a lerakódást sztem nem marja fel eléggé, ahhoz nem elég savas.

    Engem ez leginkább csak akkor zavar amikor a fekete vortexemnél a lyukakba égnek bele a dohánydarabok.. sajnos ez a fekete kerámia hátránya is, hogy kevésbé látod rajta a koszokat.

    Akár hiszitek, akár nem, a fehér phunnelemen egy ilyen kis lerakódás sincs, mert minden használat után (volt hogy 2-3 napot állt benne még a dohány) addig suvickoltam amíg teljesen fehér nem lett újra :happy1:

    , Hozzászólás ID: #136700
    frici
    Felhasználó
    Frici
    • Hozzászólás: 630

    Szerintem a kerámiák tiszítására teljesen jó az áztatós módszer,ha már nagyon elkoszolódtak…én is hasonlóan csináltam eddig is mint a videóban látható lesz…

    https://www.youtube.com/watch?v=sdzDWOQHIHY

    Hiába találják ki, és dobják piacra az az illatosított pipamosókat…a legjobb akkor is a melegvíz + szódabikarbóna, vagy citromlé… 🙂 ezekben még nem csalódtam sosem…főleg a szódabikarbónában…mindig semlegesíti a “szagokat” illatokat…így tisztítás után maradéktalanul élvezhetem a dohányokat újra…

    Kb ezzel a módszerrel szoktam tisztítani a pipa többi részét is(test, tartály, szívócső) és teljesen jó…

    , Hozzászólás ID: #136701
    krampi
    Felhasználó
    krampi
    • Hozzászólás: 3414

    Nem ertem amugy miert kell a keramiat ennyire tisztan tartani. Ugy ertem, hogy en is alaposan melegvizzel elmosom minden hasznalat utan, illetve a kormommel lekaparom a szelere lerakodott darabokat es annyi. A keramiam alja teljesen tiszta, mintha uj lenne a peremen van belul egy vekony fekete lerakodas, aminek semmi negativ hatasa nincs. Esetleg akkor lehet egy kis esztetikai negativum, hogyha pipazas kozben a folian levo lyukon a dohanylevelek kozott megpillantom a keramia belso szelet 😀

    , Hozzászólás ID: #136702
    akoska60
    Felhasználó
    Akoska60
    • Hozzászólás: 4255

    Nekem más kézbevenni a tiszta kerámiát, és abba tömni a dohányt, mint azt amin ráégett dohány és melasz maradék van.

    Tudom, hogy csak esztétikum, de nekem fontos.

    Igaz amit krampi ír, hogy a dolog élvezeti értékét nem befolyásolja.

    , Hozzászólás ID: #136703
    krampi
    Felhasználó
    krampi
    • Hozzászólás: 3414

    Majd rakok fel rola kepet, hogy itt nem arra kell gondolni, hogy nekem fekete es ragacsos az egesz keramiam 😀 Van rajta egy 2-3 mili magas fekete sav a keramia belso peremen. De termeszetesen nem megszolni akartalak ezzel teged, vagy barki mast, aki rendszeresebben vakargatja a keramiajat. Mindenkinek megvan a bogara 🙂

    Mellesleg a legjobb tisztitasi modszernek en azt hallottam (majd szemelyesen is ki fogom probalni), hogy az ember egy kis szodabikarbonat szor egy fazek vizbe, ebbe belerakja a keramiat, amit egyuttesen felforral a gaztuzhelyen, majd egy ideig forrni haggya. Ezutan hagyod, hogy a keramia a vizzel egyutt szobahomersekletre visszahuljon, majd utana alaposan atmosod a csap alatt.

    , Hozzászólás ID: #136704
    hookah
    Felhasználó
    Hookah
    • Hozzászólás: 1615

    Igen, bár szerintem is túlzás a video. Én ha sima kerámiát használok kitömöm alufóliával, így elkerülöm a lerakódásokat, nem kell túl sokat mosogatni a kerámiát.

    Ha vortexet, vagy phunnelt használok, akkor pedig frissében ahogy vége a tömésnek, szedem ki belőle a szenes dohányt még mielőtt odakötne, majd nekiesek egy kicsit a szivacs dörzsi felével, így nem sértem meg a kerámiát, és az égett melasz is lejön. 🙂

    , Hozzászólás ID: #136705
    krampi
    Felhasználó
    krampi
    • Hozzászólás: 3414

    Igen, akkor a legkonyebb megtisztitani a keramiat, amikor meg a pipazas utan nem telt el sok ido. En altalaban csak masnap szoktam elmosni (rossz szokas), ilyenkorra mar kicsit megul benne a dohany. De ennek kovetkezmenye kb annyi, hogy a felso peremenel egy kicsit meg kell kaparni az odaszaradt maradvanyokat 🙂

    , Hozzászólás ID: #136706
    frici
    Felhasználó
    Frici
    • Hozzászólás: 630

    Valóban, kicsit túlzás lehet a videón látott, tisztítás… 🙂 Találtam a videót, gondoltam kirakom…Amúgy általában én is úgy tisztítom a kerámiáimat, hogy meleg vízell és szivaccsal levakarom róluk a nem kívánatos maradványokat…Mivel sokszor lusta vagyok és van, hogy 2 -3 napot is áll egy kerámiám koszosan…nehéz az víz szivacs módszerel maradéktalan sikert elérni. Így most első ízben próbálom ki ezt a “beáztatós” módszert…

    Egy próbát megér…

    A lábasban forralós módszerre kíváncsi leszek, de sztem csak gyorsabb, és nem hatékonyabb…

    , Hozzászólás ID: #136707
    akoska60
    Felhasználó
    Akoska60
    • Hozzászólás: 4255

    Ez jó! :hehe:

    Tulajdon képpen mindannyian ugyan azt írjuk le, csak kicsit másképpen.

    Pipázás után szenes dohány ki,meleg víz dörzsölős szivaccsal takarítás.

    Én megtoldottam a késsel kapirgálással.

    A kifőzéses szódabikarbónás megoldást én is ki szeretném próbálni!

    , Hozzászólás ID: #136708
    gabor
    Felhasználó
    Gábor
    • Hozzászólás: 1403

    Fejlemény:

    Amíg fater csicsikált, én serénykedtem. :ange: Szóval, nem raktam bele szódabikarbónát, de forrásig melegítettem a vizet. Kivettem az egyik kerámiát, kicsit megkapargattam, visszatettem. Ezt így eljátszottam, a másodikra mindegyik szép tiszta lett.

    , Hozzászólás ID: #136709
    krampi
    Felhasználó
    krampi
    • Hozzászólás: 3414

    Erdemes a forrasban levo vizben hagyni a keramiat allni egy darabig, majd utana a vizzel egyutt hagyni lehulni, nehogy a nagy homersekletvaltozastol elrepedjen. Amugy orulok, hogy sikerrel jartal 🙂

    , Hozzászólás ID: #136710
    akoska60
    Felhasználó
    Akoska60
    • Hozzászólás: 4255

    Tényleg nagyon szép tiszták lettek!

    Amíg aludtam a kis “inas” eltakarított mindent! 😀

    Gondolom ezek után megérdemel 1 jó tömés serbetli banánt!

    Nem? :happy1:

    , Hozzászólás ID: #136711
    gabor
    Felhasználó
    Gábor
    • Hozzászólás: 1403
    akoska60 írta korábban:
    Tényleg nagyon szép tiszták lettek!

    Amíg aludtam a kis “inas” eltakarított mindent! 😀

    Gondolom ezek után megérdemel 1 jó tömés serbetli banánt!

    Nem? :happy1:

    Dehogynem, megyek, tömök is. 😀 Egyébként majd kipróbálom legközelebb szódabikarbónával is. Ha citromleves vízben csinálom, nem fő ki belőle a citromlé cucca? Úgy értem, nem lesz kisebb hatásfoka, ha hevítem?

    , Hozzászólás ID: #136712
    gobbler3
    Felhasználó
    gobbler3
    • Hozzászólás: 644

    Szerintem fölöslegesek a szerek! Én csak melegvizel amit a kezem bír, utána amit a mosogatásnál használatos dörzsike vagy nem tudom hogy hívják

    de úgy néz ki mint a forgács! És ez egy pillanat és tiszta,semmi leéget darabok!

    :super:

    , Hozzászólás ID: #136713
    nightrain
    Felhasználó
    Nightrain
    • Hozzászólás: 1208

    Mosogatószerek nélkül meleg vízben szivaccsal jól áttörölgetem, majd leöblítem, ezt a 4x elvégzem egymás után majd hagyom a többi kiegészítővel és tartozékkal megszáradni.

    , Hozzászólás ID: #136714
    SteadyMan
    Felhasználó
    SteadyMan
    • Hozzászólás: 508
    Nightrain írta korábban:
    Mosogatószerek nélkül meleg vízben szivaccsal jól áttörölgetem, majd leöblítem, ezt a 4x elvégzem egymás után majd hagyom a többi kiegészítővel és tartozékkal megszáradni.

    miért pont 4x? :diable:

    , Hozzászólás ID: #136715
    joker
    Felhasználó
    Joker
    • Hozzászólás: 300

    Nekem simán meleg vízzel is le szokott jönni :siffle:Ha nem akkor marad a körömkefe, az mindig segít 😀

    , Hozzászólás ID: #136716
    anegytech
    Felhasználó
    anegytech
    • Hozzászólás: 825

    Igazából nekem nem igen szokott komolyabb szennyeződés maradni a kerámián (főleg phunnelen nem, mert az mindenhol mázolt), talán csak a régi szíren, aminek a széle nincs mázolva, ott megfogta a korom, de azzal nem foglalkozom. A phunnelből pipázás után simán kimosom a dohányt és általában nem ég rá annyira, hogy sima dörzsi-szivaccsal ne jönne le. Viszont egy idő után kellemetlen szaga van a kerámiának a sok dohány miatt. Én havonta egyszer szétszedem darabokra a pipát és beáztatom citromos vízbe a fém darabokat is és a kerámiát is. A réz szép fényes lesz, a kerámiából elillan minden szag és a pipa minen alkatrésze tiszta és szagmentes. Szerintem egyszerű és hatásos.

    , Hozzászólás ID: #136717
    brumi
    Felhasználó
    brumi
    • Hozzászólás: 291

    Én a vortexemet egy direkt erre a célra tartott fogkefével szoktam belülről tisztítani, mivel ezzel nagyon jól ki lehet pucolni a kerámia belsejét is. A citromleves langyos vizes áztatás csak ez után szokott következni.

    , Hozzászólás ID: #136718
    nightrain
    Felhasználó
    Nightrain
    • Hozzászólás: 1208
    SteadyMan írta korábban:
    Nightrain írta korábban:
    Mosogatószerek nélkül meleg vízben szivaccsal jól áttörölgetem, majd leöblítem, ezt a 4x elvégzem egymás után majd hagyom a többi kiegészítővel és tartozékkal megszáradni.

    miért pont 4x? :diable:

    Ez csak egy szám…. Én nekem annyi után lett tiszta.

    , Hozzászólás ID: #136719
    serizawa
    Felhasználó
    Serizawa
    • Hozzászólás: 14

    Nem tudom ki hogy van vele, de ha befejeztem a pipázást az első dolgom a takarítása!

    A kerámiával kezdem, egy kis orange cleaner-es víz csodákra képes! 🙂

    , Hozzászólás ID: #136720
    SteadyMan
    Felhasználó
    SteadyMan
    • Hozzászólás: 508
    Serizawa írta korábban:
    nem tudom ki hogy van vele , de ha befejeztem a pipázást az első dolgom a takarítása…

    Szintén zenész…

    Amikor annyit hűlt a kerámia, hogy már meg lehet fogni, akkor a legkönnyebb kitisztítani. Csapból a jó meleg víz és egy kis műanyag dörzsiszivacsos kezelés mindent eltávolít róla, nincs maradandó ráégésnyom.

    , Hozzászólás ID: #136721
    hookah231
    Felhasználó
    immobear
    • Hozzászólás: 458

    Én pipázás előtt szoktam. Utána lusta vagyok!

30 bejegyzés megtekintése - 1-30 / 37

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Ha még nincs profilod, akkor itt regisztálj!

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.