Minden ami vízipipa!

Vízipipa és a függőség

Érdemes már cikk elején néhány dolgot tisztázni, hogy a folytatásban lévő tartalmat könnyebben értsük. Elsőként, azt kell tisztázni, hogy mi is az a függőség és mi számít annak.

A függőség (addikció) definíció szerint egy káros viselkedés szokássá válását jelenti, melyet a szenvedélybeteg akarata ellenére ismétel.

Függőség így egy folyamat, mely nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, hanem ismétlődő, majd megszokássá váló folyamat. Ezalapján kijelenthető, hogy az alkalmi vízipipázás nem okoz függőséget, addikciót.

Node meddig számít alkalminak? Erre nincs egzakt, ez személyenként változó. Aki például minden hónapban vízipipázik, az több hónap után már megszokássá válhat és idővel függőség alakulhat ki. Minél gyakrabban történik az adott esemény, annál magasabb a függőség esélye.

regi vizipipa

Mitől alakulhat ki függőség?

  • Fontos megemlíteni, hogy ez személyenként erősen eltérő lehet. Ennek oka lehet genetikai „örökség”, illetve mentális állapot, a mentálisegészség.
  • Kialakulhat kémiai fügéstől. Értendő ezalatt például az alkoholos italok alkohol, a dohánytermékek nikotin vagy a tudatmódosító szerek hatóanyagai. A csokoládé is ide tartozik, illetve például még a chili paprikák kapszicin anyaga is, mely ellen a emberi szervezet boldogsághormon termeléssel válaszol, mint fájdalomcsillapítás. Ezek eltérő szinten képesek függőséget okozni.
  • Állandóan ismétlődő folyamat, tevékenység. Egyeseknél például a folyamatos kézmosás vagy túlzott tisztaságmánia, takarítás. (Utóbbi nem teljesen jó példa, de azért érthető hasonlat.)

Miért alakulhat ki vízipipa függőség?

A vízipipázás során több tényező is segíteni tudja, hogy függőség alakuljon ki. Itt kiemelném, hogy azért ehhez idő, rendszeresség és hajlamosság szükséges.

  • Kémiai függőség alakulhat ki például nikotinra. Ásvány vagy más dohánypótló aroma használatával ez kiküszöbölhető teljesen.
  • Társasági mivolta is lehet oka, hogy azért szeretne valaki vízipipázni, hogy ez legyen az ok, amire hivatkozva barátaival találkozik, szociális életét ezzel növeli. Ideális helyzetben ez nem meghatározó, mivel mentális egészség inkább szempont ebben és lehet más okkal is egy baráti társaságot összehívni. Hasonló ahhoz, mint amikor valaki azért megy cigiszünetre, mert például munkatársak is mennek, mikor nem érzi még az igényét a cigarettának.
  • A vízipipa állandó elkészítésének, a folyamatnak az állandó ismétlődése. Ez olyan, mint a cigarettánál a rágyújtás folyamata. Ez vízipipánál azért jelentősen kisebb, mivel társasági vízipipa használat esetén is egy tömést egy fő csinál vagy ha megosztják a feladatokat, akkor több személy csak 1-1 kis részét végzik a vízipipa elkészítésének.

A vízipipázás nem hordoz önmagában nagyobb függés kialakulási veszélyt, mint bármely más törvényileg engedélyezett káros szenvedély. (A tudatmódosítóknál jóval nagyobb az addikció esélye, de azok használatát, kereskedelmét a törvények, jogszabályok tiltják.) Így a vízipipázás függésének esélye hasonlóan kordában tartható kellő akarattal, mint az alkohol, gyógyszer vagy más káros megszokások, szenvedélyek esetében.

vizipipazo kek hangulata

Miként csökkenthető a függőség kialakulásának az esélye?

Első és legfontosabb, a mentális egészség, illetve az, hogy rendelkezzünk kellő akarerővel és képesek legyünk „külsősként” látni magunkat. Utóbbi alatt az értendő, hogy képesek legyünk belátni azt, ha már túllépünk egy határt. Azonban a függőség kialakulásának a lehetősége mindig fennáll vízipipa esetén is, ahogy a többi káros szenvedély esetén is.

Pár tanács az esély csökkentésére:

  • Ne mindig vízipipa dohánnyal pipázzunk, használjunk néha ásványt, krémet.
  • Kerüljük, hogy mindig azonos időben, rendszerességgel vízipipázzunk, próbáljuk időnként más időpontra, helyszínre szervezni.
  • Ha csak társaságban vízipipázunk, akkor próbáljuk meg néha, hogy társasági eseményre elmegy, de nem vízipipázik.
  • Tartsunk véletlenszerűen hosszabb, akár több hetes szüneteket vízipipásáok között. Például minden évben legyen legalább 1 vagy kettő hónap, amikor nem vízipipázunk. Mondjuk egy februári, májusi hónap. (Direkt nem szabályosan ismétlődő (pl. 6 havonta) példát mondtam.
  • Amikor társaságban vízipipáztok, akkor mindig más rakja össze a pipát, tömjön, ne mindig ugyan azon személy.
  • Kerüljük az erősebb, például fekete dohányokat.

Azért vannak olyan tények, amik csökkentik a vízipipa addikció esélyét:

  • Nem olcsó, jóval drágább mint mondjuk az alkohol és korlátozottabb a beszerezhetősége a dohánytermékeknek, aromáknak
  • Vízipipázni nem lehet mozgás közben, például sétálás alatt (vagy nagyon nagyon macerás…)
  • Egy kör vízipipa legalább 50-60 perc, így nem lehet 5-10 perces szünetben lezavarni
  • A vízipipa rendszeres foglalkozást igényel, például tisztítást, ami sokak számára körülményes.
  • Az összerakása és vízipipa kerámia tömése egy hosszabb folyamat, általában 10-15 perc, így nem olyan könnyen, gyorsan elkezdhető.

A fentiek ismeretében kijelenthető, hogy a vízipipa függőség kialakulásának az esélye nem magasabb, mint más káros szenvedélyek esetében. Mindenkit támogatunk abban, hogy felelősen döntsön és legyen mértéktartó, hogy a komoly addikció lehetőségét megelőzze.

Végül a függőség leküzdését, leszokást segítő tartalmak:

  • https://www.leszokastamogatas.hu/
  • https://www.leteszemacigit.hu/
  • https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges-cikkek/2223-leszokas-a-dohanyzasrol.html